Jak sprawdzić, czy diament jest prawdziwy?

Diamenty są najlepszym przyjacielem dziewczyny... ale co z tymi fałszywymi? W dzisiejszych czasach łatwo jest podrobić inny kamień jako diament, używając cyrkonii sześciennej, białego szafiru lub sprytnie wyrzeźbionego kawałka szkła.

Jak można je odróżnić? Zacznij od poniższych testów, które możesz wykonać samodzielnie.

Test zarysowania

Diamenty to jedne z najsilniejszych substancji na ziemi. Połóż kawałek szkła na stole i użyj diamentu do zarysowania jego powierzchni. Jeśli zauważysz ślad, istnieje duże prawdopodobieństwo, że diament jest prawdziwy. Nie jest to jednak test absolutny, dlatego należy poddać go kontroli u profesjonalnego jubilera.

Tonąć czy pływać?

Gęstość powoduje, że diament po wpadnięciu do wody tonie. Z kolei inne kamienie mogą unosić się na wodzie. Napełnij standardowej wielkości szklankę do picia do 3/4 wysokości i wrzuć do niej luźny diament. Jeżeli zanurzy się on do końca, oznacza to, że kamień jest prawdopodobnie autentyczny.

Zamglenie

Jeśli oddychasz na diament, powstała mgła powinna zniknąć w ciągu kilku sekund, ponieważ diamenty są znane z szybkiego rozpraszania ciepła. Jeśli mgła utrzymuje się jeszcze przez kilka sekund, diament prawdopodobnie nie jest prawdziwy. Aby uzyskać dokładne wyniki, należy upewnić się, że kamień jest całkowicie czysty, a na jego powierzchni nie ma śladów olejków po palcach.

Refrakcyjność

Diamenty mają silny efekt iskrzenia. Gdy kamień jest już oszlifowany, światło, które uderza w jego boki, powinno odbić się w górę przez górną część. Cyrkonia sześcienna i inne sztuczne materiały nie załamują światła w takim stopniu.

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie refrakcyjności kamienia:

  • Test gazetowy: Umieść czysty, luźny diament twarzą w dół na papierze gazetowym. Jeśli widać przez niego litery, nie jest to autentyczny diament. Jeśli słowa są zamazane, diament jest prawdopodobnie prawdziwy.
  • Test lśnienia: Przytrzymaj diament pod lampą. Autentyczne diamenty będą się mienić białym światłem, a także posiadać kolorowe refleksy, które przypominają płomienie ognia.

Sprawdź oprawę

Drogie kamienie prawie nigdy nie są oprawiane w biżuterię niskiej jakości, chyba że ich wartość została drastycznie zaniżona. Podczas gdy cena na naklejce jest jednym ze wskaźników, kamień będzie zazwyczaj osadzony w białym, żółtym złocie lub platynie w oprawie pave, side-stone lub halo.

Środek pierścionka może również zawierać kilka wskazówek. W szczególności, wewnątrz może być wytłoczony lub wygrawerowany napis C.Z., wskazujący na to, że jest osadzony z cyrkonią sześcienną.

Współpracuj z profesjonalistą

Oprócz prostych testów, które możesz wykonać w domu, poproś profesjonalnego jubilera o zbadanie kamienia:

  • Wagę: Pod względem wielkości cyrkonia sześcienna waży około 55% więcej niż porównywalnej wielkości diamenty. Raport oceny pokaże, ile waży kamień.
  • Użycie lupy: Jubiler używa tego narzędzia, aby zbadać kamień pod kątem niedoskonałości. Wierzcie lub nie, ale fałszywe kamienie wydają się bardziej doskonałe niż prawdziwe diamenty, które będą miały pewne inkluzje lub małe niedoskonałości.
  • Użycie mikroskopu: Jubiler użyje powiększenia 1200x, aby zbadać kamień pod kątem drobnych różnic i wad, które są widoczne tylko na poziomie hiper-mikroskopowym.
  • Badanie za pomocą promieniowania rentgenowskiego: Laboratorium diamentów może przyjrzeć się strukturze molekularnej. Podczas gdy inne kamienie będą wykazywać więcej cech promieniotwórczych, diament będzie radiolucentny.
  • Pomiar przewodności: W porównaniu z moissanitem, cyrkonią sześcienną i kamieniami syntetycznymi, diamenty lepiej przewodzą prąd elektryczny.

Licz na Hannoush Jewelers w kwestii autentycznych luźnych diamentów, pierścionków, ćwieków i wisiorków. Przeglądaj online w poszukiwaniu idealnego kamienia lub odwiedź jedną z naszych dogodnych lokalizacji w CT, aby porozmawiać z jubilerem już dziś.