Z innego świata: Czy Czarne diamenty z kosmosu?


Pochodzenie Czarnego Diamentu
Skąd pochodzą czarne diamenty? To pytanie tylko pogłębiło tajemnicę otaczającą te niesamowite kamienie, a odpowiedź na pytanie o ich pochodzenie jest jeszcze bardziej uwodzicielska niż ich unikalny wygląd. Czarne diamenty są mniej powszechnie znane jako carbonado, a naukowcy uważają, że przestrzeń kosmiczna może być miejscem narodzin tych konkretnych kamieni.

Bezbarwne diamenty powstają głęboko w płaszczu ziemskim i stopniowo przedostają się na powierzchnię w wyniku erupcji wulkanicznych i powstającej magmy. Po dokładnym zbadaniu naukowcy odkryli, że izotopy węgla czarnych diamentów są charakterystyczne dla węgla powierzchniowego, a nie dla tych, które znajdują się w głębi Ziemi. 
 
Zanim biały diament dotrze na powierzchnię Ziemi, będzie miał około 1 mld do 3,3 mld lat.
czarna mapa kopalni diamentów 
Te bezbarwne diamenty są wydobywane w różnych krajach na całym świecie, w tym w kilku stanach w USA. Jednak czarne diamenty znajdują się tylko w dwóch miejscach na Ziemi. Po raz pierwszy znaleziono je w Brazylii w 1800 roku, a od tego czasu znajdują się w środkowej Afryce. Do dnia dzisiejszego te dwa kraje pozostają jedynymi źródłami naturalnych, fantazyjnych czarnych diamentów.

Wysoka zawartość wodoru sugeruje, że kamienie te pochodzą ze środowiska gwiazdopodobnego, takiego jak bogate w wodór przestrzenie międzygwiezdne. Teoria, że przestrzeń kosmiczna jest w rzeczywistości miejscem narodzin czarnych diamentów, jest powszechnie akceptowana w środowisku naukowym. Fakt, że diamenty te mają różne izotopy węgla, są bogate w wodór i po prostu nie przestrzegają zasad mineralogii diamentowej, wszystko wskazuje na ich kosmiczne pochodzenie. Intensywne badania tych diamentów pokazują, że są one najbardziej zbliżone do innych diamentów, które znajdują się tylko w przestrzeni kosmicznej. Jednak dokładne pochodzenie i sposób, w jaki czarne diamenty trafiły na Ziemię, są bardzo sporne.
Teorie pochodzenia
czarne kuleczki diamentowe

Supernowe: Niektórzy naukowcy uważają, że duże asteroidy powstały w wyniku eksplozji gwiazdowych supernowych, które następnie przeszły przez przestrzeń kosmiczną, lądując na Ziemi około 2,3 miliarda lat temu.
 
Meteoryt: Inną teorią jest to, że atomy węgla lub ziarna meteorytowego czarnego grafitu w pławiącym się meteorycie przekształciły się w diament natychmiast podczas intensywnego ciepła i niesamowitego szoku uderzenia z Ziemi.
 
Red Giant: Dr. Stephen Haggerty oferuje to, co obecnie uważa się za najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie pochodzenia czarnego diamentu. eksplodująca czerwona olbrzymia gwiazda
Kredyt: Kosmiczny teleskop NASA/Hubble Wierzy, że fale uderzeniowe z wybuchających czerwonych gigantycznych gwiazd kruszyły węgiel w gęste skupiska czarnego diamentu. Powstała w ten sposób masa została wysłana przez przestrzeń kosmiczną. Eony później grawitacja Słońca przyciągnęła je jako produkt węgla, który został zmiażdżony w gęste skupiska czarnego diamentu i wysłany w kosmos, stworzony przez fale uderzeniowe z eksplodujących czerwonych gigantycznych gwiazd. Następnie grawitacja Słońca przyciągnęła niektóre z tych diamentów do naszego Układu Słonecznego, w tym czasie rozbiły się one o naszą atmosferę i rozpadły na znalezione dziś fragmenty. 
 
Ile lat? Starszy niż czas.

Czarne diamenty rodzą się w umierających gwiazdach, później spadają na ziemię albo we fragmentach, albo w obrębie meteorytów. Badania w podczerwieni wykazały, że czarne diamenty mają widmo chemiczne, które wskazuje, że pochodzą z okresu przed powstaniem Ziemi, co umieszcza te diamenty w niesamowitym wieku około 4,5 miliarda lat. Ostatnie pomiary atomowe umiejscawiają pochodzenie czarnych diamentów na ziemi w wieku prawie czterech miliardów lat. asteroidy padające na ziemię
kredyt: dailygalaxy.comTo był czas, kiedy Ziemia była pod ciągłym ciężarem kolizji meteorów. Twierdzono również, że czarne diamenty przybyły na Ziemię podczas wydarzenia na asteroidzie, które uderzyło, gdy Brazylia i Afryka były jeszcze jednym kontynentem, co tłumaczy ich obecność w tych dwóch krajach i nigdzie indziej na planecie. 

Zrodzony z eksplodujących gwiazd i uderzeń asteroid, żaden inny kamień nie ma tak fascynującej i niesamowitej historii. Powstały przed naszą planetą, twój naturalny czarny diament będzie najstarszą rzeczą, jaką kiedykolwiek posiadałeś w niezwykłym 4,5 miliarda lat. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule w National Science Foundation: Diamenty z kosmosu: Geolodzy odkrywają pochodzenie tajemniczych czarnych diamentów z Ziemi.
Jaka będzie historia twojego czarnego diamentu?

W Krikawie można dowiedzieć się więcej o czarnych diamentach, w tym jak ocenić czarny diament. Istnieje również kompletna kolekcja naturalnych czarnych diamentów we wszystkich kształtach i kolorach. Wybieraj spośród naturalnych, nieprzetworzonych lub wzmocnionych kolorów i wybierz idealny diament na czarny diament zaręczynowy pierścień lub czarny diamentowy zespół ślubny.