Co powinnaś wiedzieć o zmianie rozmiaru pierścionka?

Kiedy zdecydujesz się oświadczyć, może się okazać, że pierścionek zaręczynowy nie pasuje na palec Twojej narzeczonej. Niezależnie od tego, czy pierścionek został wybrany przez Ciebie, czy też jest w rodzinie od pokoleń, może się okazać, że jest zbyt luźny lub zbyt ciasny. W obu przypadkach zmiana rozmiaru pozwoli na lepsze dopasowanie. Proces ten nie jest jednak tak prosty, jak się wydaje; możesz napotkać ograniczenia związane ze stylem pierścionka i użytym metalem. Zanim zdecydujesz się na zmianę rozmiaru, zastanów się nad następującymi czynnikami.

Zmiana rozmiaru w górę lub w dół

Jak w przypadku każdego nowego pierścionka, warto odczekać kilka dni, aby Twój palec przyzwyczaił się do obrączki. Jeśli po tym czasie nadal będzie Ci się wydawał za ciasny lub za luźny, musisz poszukać jubilera, który dokona zmiany rozmiaru.

Zmiana rozmiaru w dół

Najłatwiejsza i najprostsza z tych dwóch opcji, zmiana rozmiaru w dół zazwyczaj polega na wycięciu fragmentu w dolnej części opaski i połączeniu pozostałych części w nowy, okrągły kształt. Lutowanie, czyszczenie z wszelkich utleniania i polerowanie pomóc zmniejszyć wszelkie widoczne dowody pierścień został zmieniony rozmiar. Ta strategia zajmuje mniej czasu, a co za tym idzie, kosztuje mniej.

Zmiana rozmiaru

Jeśli pierścionek wydaje się nieco za ciasny, jubiler umieści mały kawałek metalu u podstawy i lekko rozciągnie obrączkę. Proces ten ma jednak kilka ograniczeń:

 • Zmiana rozmiaru nie może przekraczać dwóch rozmiarów. W przypadku lżejszych, słabszych metali, dwa rozmiary to za dużo i zalecane może być tylko pół rozmiaru.
 • Rozciąganie i rozrzedzanie metalu powoduje, że pierścionek jest słabszy strukturalnie. W związku z tym niektóre materiały, takie jak różowe złoto, które łatwo pęka, nie są odpowiednimi kandydatami do zmiany rozmiaru.
 • Niektóre obrączki lepiej nadają się do zmiany rozmiaru niż inne. Szczególnie cienkie lub z wzorami na całym obwodzie stanowią wyzwanie. Bandaże jednolite lub z gładkimi trzonami są lepszymi kandydatami.
 • Ze względu na ilość pracy i czasu, jaki trzeba poświęcić na zmianę rozmiaru obrączki, należy liczyć się z wyższymi kosztami. Z tego powodu, jeśli nie jesteś pewien rozmiaru osoby obdarowywanej, dobrym pomysłem jest zakup większego pierścionka.

Ograniczenia dotyczące zmiany rozmiaru pierścionka

Prawdopodobnie największym czynnikiem jest to, że z niektórymi metalami trudniej jest pracować niż z innymi:

 • Platyna: Jest to możliwe, ale wymaga więcej czasu i innego zestawu narzędzi. Z tych powodów za zmianę rozmiaru platynowych obrączek trzeba będzie zapłacić znacznie więcej.
 • Białe złoto: Chociaż jest bardziej plastyczne niż platyna, rodowanie białego złota stwarza własny zestaw wyzwań - w szczególności, powłoka ta zazwyczaj topi się podczas zmiany rozmiaru. W obu przypadkach proces ten będzie wymagał ponownego pokrycia biżuterii.
 • Rose Gold: Wielu jubilerów po prostu odmawia zmiany rozmiaru różowego złota z kilku powodów: Po pierwsze, materiał ten jest szczególnie delikatny w porównaniu z innymi stopami złota, co skutkuje większą liczbą pęknięć i szczelin. Po drugie, nie zawsze jest tak łatwo znaleźć wkładkę w dokładnym odcieniu pierścionka ze względu na szerszy zakres wariantów kolorystycznych.
 • Żółte złoto: Ze wszystkich metali jubilerskich, żółte złoto jest najbardziej plastyczne i często wymaga jedynie lutowania i polerowania.
 • Sterling Silver: Podobnie jak żółte złoto, ten stop jest stosunkowo miękki i zazwyczaj wymaga jedynie lutowania i polerowania.
 • Tytan, stal nierdzewna i wolfram: Twardość tych metali może przekraczać granice możliwości jubilera. Ponieważ są one częściej spotykane w męskich obrączkach ślubnych, najlepiej jest znać swój dokładny rozmiar i przymierzyć obrączkę przed zakupem.
 • Niemetale: Choć rzadko spotykane, nadal można znaleźć obrączki wykonane z kwarcu, drewna, a nawet szkła. Ze względu na zastosowane materiały i proces rozciągania, obrączek tych nie można zmienić rozmiaru.

Poza metalem, dodatkowe czynniki mogą skomplikować proces zmiany rozmiaru:

 • Pave lub Channel Sets: Obrączki te zawierają kamienie szlachetne na całej długości obrączki. Mimo, że zmiana rozmiaru nie jest niemożliwa, obrączka może zostać źle dopasowana w tym procesie.
 • Rodzaje kamieni szlachetnych: Ponieważ niektóre kamienie szlachetne są bardziej wrażliwe na ciepło niż inne, jubiler prawdopodobnie będzie musiał usunąć je przed czasem i zresetować je po zakończeniu zmiany rozmiaru. W takim przypadku należy przygotować się na wyższą opłatę.
 • Grubsze obrączki: Im grubsza obrączka, tym więcej materiału wymaga i tym trudniej jest zmienić jej rozmiar.
 • Opaski wieczne: Ze względu na swój niestandardowy, często skomplikowany charakter, obrączki wieczne często nie mogą być zmieniane pod względem rozmiaru. Pomijając materiały, może to zakłócić przepływ kamieni.
 • Obrączki z naciągiem: Zamiast tradycyjnych wsuwek, kamień jest utrzymywany w miejscu przez nacisk lub napięcie. W związku z tym zmiana rozmiaru może naruszyć równowagę strukturalną, powodując osłabienie konstrukcji, niewspółosiowość i komplikacje przy ponownym zakładaniu.

Co zrobić, jeśli nie można zmienić rozmiaru pierścionka?

Szczególnie jeśli pierścionek jest luźny, należy rozważyć:

 • Tymczasową plastikową osłonę pierścionka, resizer lub przekładkę.
 • Dodanie koralików, które zmniejszają przestrzeń pomiędzy obrączką a palcem.
 • Podwojenie obrączek - ciaśniejsza z nich powinna być umieszczona wyżej, aby utrzymać luźniejszą na miejscu.

Bez względu na to, czy szukasz pierścionka zaręczynowego czy obrączki, współpracuj z Hannoush, aby znaleźć właściwy styl i rozmiar. Zaprowadź swoje poszukiwania do jednego z naszych sklepów w Connecticut.