Twoja biżuteria jest matowa albo zielona. Co teraz?

 Odbierasz zabawny kawałek biżuterii i tylko kilka razy się ubierasz, zanim zacznie się ciemnieć lub zmieniać kolory. To nie twoje oczy płatają ci figle. Biżuteria kostiumowa jest notorycznie podatna na matowienie lub zielenienie.

Za to możemy podziękować jego makijażowi. Wiele z tych niedrogich kawałków jest wykonanych ze stopu, który w końcu będzie wyglądał gorzej na zużycie, bez względu na to, jak bardzo je wypolerujesz i wypolerujesz. (Tylko metale szlachetne, z wyjątkiem miedzi, są nieprzepuszczalne dla zmian). Aby skomplikować sprawy, wiele elementów biżuterii jest platerowanych. Kiedy ta powłoka zużywa się z czasem i po użyciu, ujawnia się metal podstawowy, który prawie nigdy nie posiada lakieru. Replacowanie jest opcją, ale może kosztować więcej niż pierwotnie zapłacono za sztukę. Więc pytanie często staje się, kiedy trzeba będzie wymienić biżuterię, a nie jeśli.

Przed i po czyszczeniu To powiedział, że istnieją przypadki, kiedy można uratować biżuterię z nieco więcej niż jakiś smar łokieć. Srebrne elementy srebrne są jednym z takich przykładów. Ponieważ srebro nie posiada dobrego połysku, często jest ono pokryte rodem, aby zachować jego blask. Jest to świetne rozwiązanie, ale platerowanie może z czasem ulec zniszczeniu. (Szukaj oznak matowienia, takich jak ciemne plamy.) Masz kilka możliwości:

Paski antypoślizgowe
i ściereczka do polerowania
Załóż biżuterię. W większości przypadków codzienne noszenie biżuterii wystarczy, aby srebro wyglądało jak nowe. Dzieje się tak, ponieważ połączenie wody (z mycia rąk i kąpieli pod prysznicem) i olejków ze skóry stale złuszcza brud i uszczelnia powierzchnię.
Aby przywrócić lakier, należy go wypolerować za pomocą ściereczki polerskiej przez 10 sekund.
Wrzuć biżuterię i pasek antyadhezyjny (dostępny online za około 5 dolarów) do plastikowej torby zapinanej na zamek błyskawiczny. Zamknij torbę i przechowuj ją pomiędzy kolejnymi użyciami.
Napełnij garnek wystarczającą ilością wody, aby przykryć kawałek biżuterii i dodaj jedną łyżkę wody oraz luźno pogniecioną kulkę folii aluminiowej. Doprowadź do wrzenia. Pęsetą lub szczypcami przechylaj zmatowiałe kawałki do wody, aż do zniknięcia nalotu, a następnie wypoleruj je szmatką polerską. Uwaga: Nie próbuj tego z biżuterią, która zawiera kamienie lub inkrustacje.
Jeśli wszystko inne się nie powiedzie, należy powtórzyć kawałek, ale wiedz, że rod również wytrze wszelkie ciemne, utlenione miejsca.
Twoje opcje znacznie się zawężają, jeśli Twoja biżuteria zmieni kolor na zielony. Jest to oznaka korozji i jest trudna do odwrócenia. Weź kawałki o wartości sentymentalnej do jubilera do oceny; w przeciwnym razie możesz spróbować wyczyścić biżuterię w domu za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów i trochę pasty do zębów. Wysusz dokładnie, a następnie sprawdź, czy jest warta ocalenia.