Kamienie naturalne czy sztuczne?

Świat biżuterii wypełniony jest naszyjnikami, pierścionkami, kolczykami i innymi unikalnymi przedmiotami wykonanymi przy użyciu tęczy z przepięknych kamieni szlachetnych. Niektóre z nich są tworzone z naturalnych kamieni, podczas gdy inne są wykonane przez człowieka alternatywy, z których niektóre są lepsze w blasku i wyglądzie niż prawdziwa transakcja. Ważne jest, aby pamiętać, że wysokiej jakości kamienie stworzone przez człowieka nie zawsze są tworzone w celu oszukania. I tylko dlatego, że kamień jest tworzony w laboratorium, nie powinien być postrzegany jako kamień niskiej jakości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego!

Do najczęstszych terminów używanych do opisu kamieni szlachetnych, z których wiele jest synonimem siebie, należą:

 • Naturalny
 • Prawdziwy
 • Rozszerzony
 • Traktowane
 • Stworzone przez laboratorium
 • Stworzony
 • Certyfikowany
 • Syntetyczne
 • Sztuczny
 • Man-Made
 • Symulacja:
 • Alternatywnie
 • Faux
 • Fałszywe

Teraz wyjaśnimy, co każde z nich oznacza...

CO TO JEST NATURALNY KAMIEŃ SZLACHETNY?
Naturalny kamień szlachetny
Naturalne kamienie szlachetne powstają w przyrodzie bez ingerencji człowieka, poza tym, że są wydobywane, cięte i polerowane. Jeśli kamień zostanie określony jako naturalny, oznacza to, że nie został poddany obróbce, wzmocniony lub zmieniony. Fasetowanie jest dozwolone, aby kamień nadal był uważany za naturalny, ale widzimy rosnące zapotrzebowanie na bardziej naturalnie wyglądające, szorstkie kamienne pierścienie zaręczynowe, takie jak unikatowy pierścień diamentowy pokazany powyżej (SKU 3236).

CO TO JEST PRAWDZIWY KAMIEŃ SZLACHETNY?
Prawdziwy kamień szlachetny
Prawdziwy kamień szlachetny jest prawdziwy, ale traktuje się go w jakiś sposób, aby podkreślić jego krój lub wygląd. Nie trzeba dodawać, że są one również nazywane "wzmocnionymi" lub "obrobionymi" kamieniami. Dlaczego kamienie są poddawane obróbce? Wiele razy kamienie naturalne mają przebarwienia, pęknięcia i/lub inkluzje. Obróbki są stosowane w celu usunięcia tych "wad" w kamieniu. Na przykład, na naturalne szafiry nakłada się ekstremalne ciepło, co powoduje poprawę przejrzystości i bardziej spójną, niebieską barwę.

Fun Fact:Naturalne, niepoddane obróbce szafiry są bardzo rzadkie i bardziej wartościowe niż traktowane szafiry.

CO TO JEST KAMIEŃ SZLACHETNY STWORZONY W LABORATORIUM?
Powszechnie określane jako "stworzone" kamienie szlachetne, ponieważ mają one bardziej pozytywne skojarzenia, jak pewnie się domyślacie, są one wytwarzane w laboratoriach. Inne używane terminy to "syntetyczne", "sztuczne", "laboratoryjne" i "stworzone przez człowieka" kamienie szlachetne. Wiele z tych kamieni ma dokładny skład chemiczny tego samego kamienia stworzonego w naturze (np. Charles & Colvard Moissanites), więc technicznie rzecz biorąc, są one nadal prawdziwą rzeczą.

CO TO JEST CERTYFIKOWANY KAMIEŃ SZLACHETNY?
GIA Certified Gemstone
Wiele kolorowych kamieni szlachetnych i diamentów jest klasyfikowanych i certyfikowanych przez gemologa, aby zagwarantować ich autentyczność w oparciu o roszczenia sprzedającego (np. jest to prawdziwy szmaragd) i wcześniej określone standardy (np. 4Cs klasyfikacji diamentów). Certyfikowany kamień szlachetny od renomowanego sprzedawcy daje kupującemu więcej spokoju, ale niejednokrotnie wiąże się również z wyższą ceną. Jeśli posiadasz istniejący kamień, możesz go wysłać do laboratorium lub przynieść do jubilera z gemologiem na personelu. Główne laboratoria, które oferują certyfikację to Gemological Institute of America (GIA), który jest najbardziej zaufanym i uważanym za posiadający najwyższe standardy oceny, oraz American Gem Society (AGS).

CO TO JEST SYMULOWANY KAMIEŃ SZLACHETNY?
Symulowane kamienie nazywane są również "imitacją", "faux" i "fałszywymi" kamieniami. Symulant ma za zadanie "wyglądać" jak inny kamień, ale jego skład nie jest taki sam. Analiza ujawniłaby, czym naprawdę jest (np. plastik, szkło, inny kamień, niż się twierdzi). Symulanty nie zawsze mają na celu wprowadzenie w błąd; są one również nazywane "alternatywami" i służą jako dodatkowe opcje kamienne, które mogą być lepiej dopasowane w oparciu o osobiste preferencje.

Fun Fact:Każdy rodzaj kamieni szlachetnych może być symulantem. Na przykład laboratoryjnie wytworzony moissanit i prawdziwy biały szafir są symulantami diamentowymi; oba mają ten sam wyraźny wygląd, ale inny skład niż diament.

Diamentowy symulant
Szmaragdowy Simulant
Simulant Rubinowy
CO TO JEST MARKOWY KAMIEŃ SZLACHETNY?
Kamień firmowy może być naturalny, oryginalny lub syntetyczny, itp. Marka jest zazwyczaj zarejestrowana lub opatrzona znakiem towarowym, aby zapewnić firmie prawa do nazwy, pomóc konsumentowi w jej identyfikacji, a także aby oznaczyć lepszą jakość (nie zawsze tak jest). Podobnie jak w przypadku większości marek detalicznych, kamień markowy jest zazwyczaj wyceniany wyżej niż jego odpowiednik bez marki. Przykładem mogą być kryształy Swarovski® i Charles & Colvard Moissanite®, które są wytwarzane w laboratorium.

TWORZONE W LABORATORIUM VS. PRAWDZIWE KAMIENIE. KTÓRY JEST LEPSZY?
Lepsze jest BARDZO subiektywne określenie i Twoja opinia może się różnić w zależności od rodzaju kamienia, którego szukasz. Oto kilka stwierdzeń, które pomogą Ci wybrać to, co jest dla Ciebie najlepsze:

Jeśli zależy Ci na zakupie biżuterii wykonanej z prawdziwego i autentycznego kamienia ze względu na jego wartość i naturalne właściwości, prawdziwy powinien być Twoim wyborem.

Jeśli masz obawy związane z ochroną środowiska, kamienie wytwarzane laboratoryjnie są tworzone w kontrolowanym środowisku z niewielką ilością zasobów w porównaniu z pozyskiwanymi w ramach ekstensywnego procesu wydobycia, po którym zwykle następuje import i inne działania, które skutkują znacznie większym śladem węglowym.

Jeśli wolisz bardziej równomierny kolor i nie lubisz widocznych wad, wybierz kamienie wytworzone w laboratorium, ponieważ ich kontrolowane kreacje zazwyczaj dają wyraźnie bardziej "idealny" wygląd.

Jeśli jesteś oszczędny i kochasz dreszczyk emocji związany z oszczędzaniem pieniędzy, to kamień stworzony w laboratorium może być lepszym wyborem, ponieważ zazwyczaj kosztuje mniej. Czytaj dalej, aby zapoznać się z bardziej szczegółowymi przykładami.