Co to jest diamentowa fluorescencja? Wszystko, czego potrzebujesz, by świecić!


Ze wszystkich niesamowitych cech diamentu, myślę, że jedną z najfajniejszych jest jego zdolność do świecenia się w świetle UV. Zjawisko to, zwane fluorescencją, nie występuje we wszystkich diamentach, ale jest dość powszechne. Około jedna czwarta wszystkich diamentów zgłoszonych do Gemological Institute of America w ciągu ostatniej dekady wykazuje pewien stopień tego zjawiska.

Chociaż fluorescencja jest uwzględniona w raporcie GIA dotyczącym klasyfikacji diamentów, nie jest ona tak zauważalna, jak którakolwiek z czterech C. W rzeczywistości, w większości przypadków, nie zobaczysz jej wcale - bardzo niewielu z moich klientów wie nawet, że ma kamień fluorescencyjny, dopóki nie przyniosą go do mojego sklepu do kontroli. Ten rzadki wyjątek? Około 10% diamentów o bardzo silnej fluorescencji może wydawać się mgliste, wyciszone, tłuste lub tłuste gołym okiem. GIA szacuje, że tylko 0,2% jej diamentów je posiada.

Świecąca diamentowa mączka
 Chociaż niektórzy klienci uważają fluorescencję za wadę, w rzeczywistości nie ma ona wpływu na integralność strukturalną i wytrzymałość kamienia. Mimo to, gdy idziesz na zakupy diamentów, jubilerzy mają tendencję do prezentowania tych, które nie mają lub mają słabą fluorescencję. Dzieje się tak dlatego, że są one wysoko cenione, są wysoko notowane i (naturalnie) zwykle kosztują nieco więcej. Jeśli jesteś gotów rozważyć spojrzenie na diamenty z pewną fluorescencją, są szanse, że znajdziesz taki, który wygląda tak samo dobrze - za potencjalnie setki dolarów mniej.

Fluorescencyjny Diament
 I szczerze mówiąc, czasami fluorescencja może nawet działać na twoją korzyść. Choć emitowane światło może być żółte, to jednak 95 procent fluorescencyjnych diamentów świeci się na niebiesko. W tych przypadkach, jeśli fluorescencja jest wystarczająco silna, może sprawić, że lekko żółtawy diament pojawi się jeden lub dwa gatunki bielsze. Tłumaczenie: Dostaniesz drożej wyglądający kamień za dużo mniej -- i nikt nie będzie mądrzejszy.