Wszystko, co musisz wiedzieć o Czarnym Diamencie

Weź jedno spojrzenie na czarny diament i od razu wiadomo dlaczego jest tak popularny w dzisiejszych czasach. Jest błyskotliwy, dramatyczny, seksowny. Krótko mówiąc, jest to showstopper, który wygląda tak samo dobrze w fantazyjnym pierścionku zaręczynowym, jak i w parze codziennych kolczyków. Ale jak z każdym kamieniem szlachetnym, opłaca się zrobić małe badania na temat czarnych diamentów, zanim trafisz do sklepu jubilerskiego. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania, które słyszymy od naszych klientów. 
 
Czy czarne diamenty to prawdziwe diamenty?
Absolutnie. Są po prostu mocno osadzone, co nadaje kamieniom dramatyczny, mroczny wygląd. Chociaż grafit również zapobiega przedostawaniu się światła, nie oznacza to, że czarne diamenty są nudne. W rzeczywistości lśnią i błyszczą w podobny sposób, jak białe diamenty, dzięki swoim fasetom lub polerowanym powierzchniom.

Jest to główne źródło zamieszania dla wielu klientów. Na rynku są dwa rodzaje czarnych diamentów. Większość z nich to diamenty poddane obróbce naturalnej, co oznacza, że zostały wydobyte z ziemi i napromieniowane, lub poddane silnej obróbce radioaktywnej i cieplnej, która zaciemnia kolor kamienia. Są one tańsze od białych diamentów - około jednej piątej ceny. Czy to znaczy, że są bezwartościowe? Wcale nie. Są piękne, ale nie polecałbym kupowania ich jako elementu inwestycyjnego. Nowoczesny Pierścień Płuczkujący Kamień z Diamentami
Drugi rodzaj czarnego diamentu jest naturalny, niepoddany obróbce, co oznacza, że kamień nie jest poddawany żadnemu napromieniowaniu. W rezultacie diament nie jest całkowicie nieprzezroczysty; można przez niego patrzeć i zobaczyć piękne inkluzje. Jednak mimo obszarów przezroczystych, kamień będzie wyglądał przeważnie czarno gołym okiem. Naturalne, nieprzetworzone czarne diamenty są nieco rzadkie, ale można się spodziewać, że zapłacą Państwo znacznie więcej niż za wersję przetworzoną.
 
Czy czarne diamenty mają certyfikat GIA?
Diamenty poddane obróbce naturalnej nie są certyfikowane przez GIA, ale mogą to być diamenty naturalne, niepoddane obróbce. Zapytaj swojego jubilera o certyfikat i wiedz, że potwierdzi on tylko, że kamień nie został poddany obróbce. Jeśli posiadanie diamentu z certyfikatem GIA jest dla Ciebie ważne - lub jeśli kupujesz kamień, który jest karatowy lub większej wielkości - może mieć sens zapłacić około 300 dolarów za certyfikat.
 
Jak zrobić zakupy na czarny diament?
Ponieważ nie musisz się martwić o kolor czy klarowność, możesz skupić całą swoją uwagę na lśnieniu. Piękno czarnego diamentu tkwi w jego fasetach, w szczególności na stole (płaska powierzchnia na górze) i koronie (mniejsze tylko po obu stronach). Aby uzyskać maksymalny blask, wybierz kamień, który ma mniejszy stół i większe fasety korony, a może nawet różowy czarny diament! 

 
Czy zależy mi na czarnym diamencie tak samo jak na białym?
Chociaż czarne diamenty są tak samo twarde jak ich białe odpowiedniki, grafitowe inkluzje czynią je bardziej kruchymi. Więc niezależnie od tego, czy kamień jest traktowany, czy nie, unikaj uderzenia, gdy tylko jest to możliwe. Jeśli uderzysz w diament wystarczająco mocno, może on złamać lub chip na gorsecie lub złączy fasetowych. Czy zdarza się to często? Nie, ale jest to możliwe.